Vasara ir klāt, un tas nozīmē tikai vienu – laiks doties dabā! Un kas gan var būt labāks par prieku, ko sniedz kopīgi piedzīvojumi ar tavu četrkājaino draugu.  Tomēr, lai pārgājiens būtu ne tikai piedzīvojums, bet arī drošs un patīkams gan tev, gan tavam sunim, ir jāņem vērā vairāki svarīgi aspekti. Tāpēc, esam apkopojuši svarīgāko, kas jāņem vērā vedot mīluli piedzīvojumā pie dabas.

Pārgājiens ar suni prasa rūpīgu izpēti un plānošanu, lai nodrošinātu, ka jūsu piedzīvojums ir gan patīkams, gan drošs. Galvenais, kas jāņem vērā pirms došanās dabā: maršruta izvēle, pārgājiena ilgums un grūtības pakāpe, kā arī potenciālie ierobežojumi. 

Pirmais solis veiksmīgam pārgājienam ar suni ir piemērota maršruta izvēle. Ne visi maršruti ir piemēroti suņiem, tāpēc ir svarīgi izvēlēties tādu, kas atbilst ne tikai tava suņa fiziskajām spējām, bet arī ir suņiem draudzīgs. Pārliecinies, ka izvēlētajā maršrutā ir atļauts vest suņus un ka tas nav grūti izejams vai pat bīstams. Daži taku maršruti var būt akmeņaini, stāvi vai ietvert šķēršļus, kas var būt pārāk grūti pārvarami ar suni, kā piemēram, purvaini apvidus. Ir arī vērts apsvērt maršruta segumu – akmeņains vai smilšains ceļš var būt izaicinājums suņa ķepām, tāpēc drošāka izvēle būs mīkstāka, meža taka. 

Otrais solis ir pārgājiena ilguma un grūtības pakāpes novērtēšana. Ņem vērā sava suņa vecumu, veselības stāvokli un enerģijas līmeni. Ja tavs suns ir jauns un enerģisks, viņš, visticamāk, būs gatavs ilgākam un fiziski izaicinošākam pārgājienam. Vecākiem suņiem vai tiem, kuriem ir veselības problēmas, piemērotāks būs īsāks un vieglāks maršruts. Ja pārgājienā dodies pirmo reizi, ieplāno īsāku maršrutu, lai izvairītos no pārslodzes un nepatīkamām sajūtām.  Tāpat ir svarīgi ņemt vērā arī laika apstākļus – karstā laikā pārgājienu nevajadzētu plānot vai vismaz samazināt tā ilgumu, lai izvairītos no pārkaršanas. Pārdomāta pārgājiena plānošana nodrošinās, ka tavs suns jūtas komfortabli un droši visa ceļojuma laikā.

Un protams, trešais solis ir noteikumu ierobežojumu izpēte. Dažos dabas parkos un rezervātos var būt īpaši noteikumi attiecībā uz suņiem. Pārbaudi, vai izvēlētajā vietā suņi ir atļauti un kādi noteikumi jāievēro. Un atceries, savākt aiz suņa, lai arī kādu maršrutu tu izvēlētos.  Papildus tam, pārliecinies vai suni noteiktajā maršrutā vari laist bez pavadas un vai tas būs droši tavam mīlulim. Atceries, ka tev jāspēj suni atsaukt situācijās, kad uz pastaigu takas parādās citi cilvēki vai dzīvnieki. 

Ko likt somā, dodoties pārgājienā ar suni?

Kad dodaties pārgājienā ar suni, ir svarīgi nodrošināties ar visu nepieciešamo, lai pārgājiens būtu izdevies. Pamata lietas, kas noteikti vajadzīgas ērtam un drošam pārgājienam ir ērta kaklasiksna vai iemaukti un gara pavada. Dodoties dabā, izvēlies garu pavadu, piemēram 3 - 5 m garumā. Pārbaudi vai pavada ir izturīga un būs ērti turama rokās, neizvēlies garās treniņu pavadas, tās berzēs rokas un var būt problemātiski noturēt ilgāku laiku. Noteikti nodrošini ūdens un pārtikas vai uzkodas savam kompanjonam, īpaši, ja esi plānojis pikniku un kādu garāku atpūtas mirkli. Un protams, neaizmirsti pirmās palīdzības aptieciņu, kas noderēs gan cilvēkiem, gan suņiem (pārsēji, antiseptiķi, pincete ērču noņemšanai, un citas būtiskas lietas tavai un suņa veselībai.  Bet lai daba paliktu tīra un neskarta, somā liec maisiņus, kas noderēs gan lai savāktu aiz tava suņa, gan neliela izmēra atkritumiem.

Neaizmirsti, ka dodoties dabā ne tikai tev, bet arī tavam sunim svarīgi nodrošināties pret  insektu un ērču kodumiem. Pasargā savu mīluli izvēloties atbilstošākos pretparazītu līdzekļus. Vienam lieliska izvēle būs pilieni, bet cita veselību efektīvāk nosargās pretērču kalkasiksna. 

Rūpes un drošība pārgājiena laikā

Pārgājiena laikā ir svarīgi nepārtraukti uzraudzīt sava suņa veselības stāvokli un nodrošināt, ka viņš jūtas labi un droši. Viena no galvenajām prioritātēm pārgājiena laikā ir nodrošināt, lai tavs suns saņem pietiekamu daudzumu ūdens. Suņi ātri var dehidrēties, īpaši karstā  vai intensīvas fiziskās slodzes laikā. Regulāri piedāvā sunim ūdeni, pat ja viņš neizrāda lielu slāpes pazīmes. Tāpēc lieliska izvēle ir silikona saliekamie ūdens trauki vai ūdens pudele ar dzeramo trauku galā, kas ir viegli pārvietojami un ērti lietojami pārgājiena laikā. 

Lai gan suņi var būt ļoti izturīgi, ir svarīgi arī atpūtas brīži, īpaši, ja pārgājiens ir garš vai laikapstākļi ir karsti. Pārtraukumu laikā ļauj sunim atpūsties, atgūt elpu un padzerties ūdeni. Ja iespējams meklē ēnainas vietas atpūtas brīžiem, lai suns varētu atvēsināties. Vēro suņa uzvedību un ķermeņa valodu. Pazīmes, ka suns varētu būt noguris vai pārkarsis, ietver pārmērīgu elsošanu, palēninātu kustību un nevēlēšanos turpināt ceļu.  Ja pamani šādas pazīmes, nekavējoties pārtrauc pārgājienu un nodrošini sunim atpūtu un ūdeni. Kā arī pārbaudi suņa ķepas un ķermeni, vai nav nobrāzumu, ērču vai citu savainojumu. Ja konstatē savainojumus, nodrošini nepieciešamo aprūpi vai meklē veterināro palīdzību, ja nepieciešams.

Laiks atpūsties un novērtēt piedzīvoto

Pēc aizraujoša pārgājiena ar suni ir svarīgi nodrošināt, lai viņš pienācīgi atpūstos un atgūto - ļauj sunim gulēt un atpūsties mierīgā, ērtā vietā. Kā arī pēc dienas dabā nepieciešams uzturēt suņa higiēnu. Rūpīgi izmazgā viņa ķepas, lai novērstu netīrumu un iespējamo parazītu ievazāšanu mājās. Rūpīgi pārbaudi, vai sunim nav nobrāzumu, ērču vai citu savainojumu. Un protams, pēc pārgājiena izvērtē pieredzi, ņemot vērā suņa reakcijas un izaicinājumus, lai uzlabotu nākamos piedzīvojumus un nodrošinātu, ka turpmākie pārgājieni būs vēl patīkamāki un drošāki. Lai skaisti un iespaidiem bagāti pārgājieni!